Isı Geri Kazanım Cihazı

ISI GERİ KAZANIM ÜNİTELERİ

Isı geri kazanım üniteleri taze hava gereksinimi duyulan mahallerde enerji tasarrufu sağlamak amacı ile üretilen cihazlar olup, 500 m3/h ÷ 4000 m3/h hava debisi aralığında üretilmektedir. Isıtma - Soğutma - Klima yapılan ve taze hava gereksinimi duyulan iş merkezleri, ofisler, konutlar vb. yerlerde kullanılırlar. Asma tavan arasına konulabilecek yükseklikte, kolaylıkla montaj ve bakım yapılabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Sessiz çalışan direkt akuple motora sahip radyal fanları, yüksek verimli recuperatörü, maksimum ses yutumu ve ısı izolasyonu yapılmış tam sızdırmaz hücresi ile kompakt bir cihazdır.

Isıtma ve Soğutma yapılan mahallerde hava kalitesinin iyileştirilmesi amacı ile temiz ve taze havaya ihtiyaç vardır. Genellikle egzost edilen hava yerine direkt dış ortamdan taze hava alınır ve ortam havasının sıcaklığını sabit tutabilmek için (Örneğin dışarıdan -3 °C 'de alınan havanın +24 ÷ + 26 °C 'ye yükseltilmesi) ek ısıtma yapılması gerekir.

Üniteleri içinde bulunan ısı geri kazanım recuperatörü dışarı atılan hava ile, içeri alınan havanın birbirine teması sağlanmadan zıt hava akımı ile havadan havaya ısı transferi yaparak dışarıdan içeri alınan havanın sıcaklığını ortam hava sıcaklığına yaklaştırır. Gerekenden daha az kapasitede yardımcı bir ısı veya soğuk kaynağı ile istenilen ortam sıcaklığı sağlanmış olur. %70 verimlilikteki ısı recuperatörü ile %30 enerji tasarrufu gerçekleşir. 


Etiketler : Isı Geri Kazanım Cihazı , taze hava , enerji tasarrufu , Aldağ