Klima

DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA

Split klimalar iç ve dış ünite olmak üzere iki üniteden meydana gelir. Dış ünite kompresör ve kondanser, iç ünite de evaporatörden meydana gelmiştir.İç ve dış ünite arasındaki soğutucu akışkan dolaşımı, izoleli bakır borularla sağlanır. 9000 Btu/h – 30000 Btu/h kapasiteler arasında çeşitli modelleri mevcuttur. Bu klimalar konfor şartı istenen bütün mahallerde kullanılabilir.

KASET TİPİ SPLİT KLİMALAR

Otel lobisi, ofis, restaurant, toplantı odası gibi yüksek kapasite taleb eden mekanlar için ideal çözümdürler. Asma tavanı olan geniş mekanlara uygulanır. Bu tipteki klimalar ile dışa bağlantı yapılarak temiz hava alınabilir. Taze hava kasetli klimanın iç ünitesinin arkasından dışarıya bağlantılı bi hava kanalı ile alınır ve dönüş havası ile karıştırılarak sisteme gönderilir. İki yöne dört yöne üfleme özellikleri sayesinde ortamı homojen olarak havalandırır. Ayrıca büyük kısmı tava gömüldüğü için oldukça estetiktir.

SALON TİPİ SPLİT KLİMALAR

Özellikle mağaza ve toplantı salonu gibi insan sirkülasyonunun fazla olduğu geniş mekanlar için kullanılır. Yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri ile homojen hava dağılımını sağlar. Standart olarak ek ısıtıcı takviyelidirler. Bu sayede heat pump ısıtma sistemini destekleyerek düşük ortam sıcaklıklarında daha sorunsuz çalışırlar.

YER/TAVAN TİPİ SPLİT KLİMALAR

Hem tavan hem de yere monte edilebilme özellikleri ile bu klimalar mağaza, ofis gibi mekanlar için en ideal montaj ve estetik olanaklarını sunmaktadır. Salon tipi klimalarda olduğu gibi yer tipi klimalarda da ek ısıtıcı takviyesi vardır. Özellikle asma tavanın olmadığı mekanlarda tavana montaj kolaylığı ile hacim ferahlığı sağlar. Mekanın koşullarına göre yerleştirilme imkanı vardır. Estetik ve güçlü üfleme olanaklarıyla ortamın havasını homojen olarak havalandırır.

KANAL TİPİ SPLİT KLİMA

Dış ortamdan alınan taze havayı iç ortamdan alınan hava ile karıştırıp filtre ederek kış-yaz konumuna göre ısıtıp soğutarak iç ortama basmaktadır. İç ortama havalandırma kanalları ve menfez sistemi vasıtasıyla hava üflediğinden homojen bir dağılım söz konusudur. İç ortamdaki hava kalitesi dışarıdan taze hava alındığından dolayı klima cihazları ile yapılan ısıtma soğutmadan daha kaliteli olmaktadır.

 MULTİ SİSTEM KLİMALAR

 Multi split, çoklu split anlamına gelir. Birebir split klimalarda olduğu gibi tek bir dış ünitesi bulunmaktadır. Buna karşılık birden fazla iç ünite bu tek dış üniteye bağlanmaktadır. Böylece dış ünitelerin yerleştirilmesinden doğacak yer sıkıntısı veya binanın dış yüzeyinde oluşacak görüntü kirliliği önlenmektedir.  
 Her bir iç ünite birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir. Markalara göre bir dış üniteye 8 adet iç ünite bağlanabilen multi split klima seçenekleri mevcuttur. 

HASSAS KONTROLLÜ KLİMA

Hassas kontollü klima cihazları sıcaklık ve nem oranlarının çok düşük bir tolerans ile sabit tutulması gereken, bilgisayar odaları, UPS odaları, bilgi işlem merkezleri, telekomünikasyon alanları, yüksek otomasyonlu ofisler, sistem salonları, arşiv odaları, baz istasyonları, kalibrasyon odaları, laboratuarlar ve benzeri  hacimlerde klimatizasyon amacı ile kullanılmaktadır.

İNVERTER KLİMA

İnverter kontrol sistemi, elektrik devir frekansını değiştirerek klima mekanizmasını düzenler. Kompresör belli aralıklarla çalışıp durmak yerine, kontrollü çalışır ve bu sayede oda sıcaklığı sabit kalır. Soğutma ve ısıtma gücü otomatik olarak ayarlanır.

  • Kararlı oda sıcaklığı,
  • İlk çalışmada düşük güç tüketimi,
  • Standart klimalardan daha üstün güvenlik özellikleri,
  • Yüksek düzeyde enerji tasarrufu,
  • Düşük sıcaklıklarda dahi ısıtma

VRF KLİMALAR

Klima teknolojisinin bir adım daha ileri taşınarak; bir dış üniteye tek bir bakır boru hattı üzerinden değişik tip ve kapasitelerde çok sayıda iç ünitenin bağlanabildiği, ısıtma ve/veya soğutma yapabilen direkt genleşmeli merkezi klima sistemleridir. Modüler ve kompakt yapıları, esnek tasarım kriterleri, enerji verimliliği, her mahalin bağımsız olarak kontrol edilebilmesi, bakım kolaylığı, uzun ömürlü olması, sessiz çalışması, yedekleme gerektirmemesi, çevre dostu olması ve kolay işletilebilmesi gibi üstün özellikleri ile ön plana çıkan VRF klima sistemleri evlerden iş merkezlerine, otellerden plazalara, hastanelerden çok katlı akıllı binalara kadar bir çok yapıda uygulanabilmektedir.

ROOF TOP

Yüksek verimliliğe sahip ve güvenilir scroll kompresör, düz üst ünite tasarımı, depo ve konteynır boşluğunun maksimum kullanılmasına imkan tanır. Montajı kolay ‘tak ve çalıştır’ konsepti ve tek kurulum konfigürasyonu; iç ve dış taraflar önceden takılmış olduğundan ek bağlantı gerekmez. Bağlanan hava kanalları ve menfez sayesinde iç ortam havası ile taze havayı karıştırıp ortama üflemekte, ortamdaki havayı alıp bir kısmını filtre edip tekrar basmakta diğer kısmını egzost etmektedir.

  


Etiketler : iklimlendirme ,