Daikin Sakura Projesi 14 kadın girişimci ile start aldı

Daikin Sakura Projesi 14 kadın girişimci ile start aldı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Daikin işbirliği ile üniversite mezunu girişimci kadınları girişimci yapmak için hayata geçirilen Daikin Sakura Projesi 14 kadın girişimci ile yola çıktı.

Daikin'den yapılan açıklamaya göre, KOSGEB, KalDer ve iklimlendirme sektörünün öncü markalarından Daikin’in kadın girişimcilere destek olabilmek amacıyla başlattıkları Daikin Sakura Projesi’nin, bu yıl ilk elemelerini gerçekleşti. Eğitim ve işyeri desteği sağlayarak üniversite mezunu genç kadınlara girişimci olma fırsatı sunan ve 3 yılda 100 kadına ulaşmayı amaçlayan Daikin Sakura Projesi’ne ilk yılında Türkiye’nin 63 ilinden yaklaşık 350 başvuru geldi. 

Titiz Değerlendirme süreci ve yapılan mülakatların ardından 25 aday, jüri karşısına çıktı. Üniversite mezunu bu girişimci adaylar arasından Daikin Sakura Projesi’nin ilk yılında destek almayı başaran 14 kadın girişimci şunlar oldu:

"Özlem Erginsoy Uruk (Bursa), Alev Aktürk (İstanbul), Melek Demircan (İstanbul), Emine Mira Demir (İstanbul), Alev Karavelioğlu (İstanbul), Melike Gülbahçe (İstanbul), Zehra Erdem (Ankara), Ezgi Orhan (İzmir), Seval Yılmaz (İstanbul), Müzeyyen Karagöz (Ankara), Pelin Atak (Ankara), Güleser Çelik (Diyarbakır), Firuze Karaosmanoğlu (İzmir), Özge Küçük (İzmir)"

2014 Eylül ayından itibaren eğitimlere başlayacak olan bu 14 genç girişimci kadın 120 saat sürecek bir girişimcilik eğitimi programına başlayacak. Başarı ile eğitim sertifikasını almaya hak kazanan girişimci adayları, Daikin Shop’larda yapacakları 15 günlük stajın ardından da yaşadıkları illerde kendi işyerlerini açarak iklimlendirme sektöründeki yerlerini almaya başlayacak.

 

 "Türkiye'de kadının iş hayatına katkısını artıracak bu proje girişimciliği teşvik ettiği gibi, kadın girişimcilerine de önemli fırsatlar sunmuş olacak. 

Birbiral ailesi olarak proje kapsamında işbirliği yapan kurumları kutluyor, genç kadın girişimcilere ise başarılar diliyorum.
Etiketler : Daikin Sakura Projesi